Спорт

Ракитиќ се сели кај Меси во Интер Мајами?

Ракитиќ се сели кај Меси во Интер Мајами?

Лионел Меси побарал од челниците на Интер Мајами да продолжи со засилување на тимот, а шпанските медиуми пишуваат дека тој предложил да го донесат Иван Ракитиќ во клубот.

За многумина, најдобриот фудбалер на сите времиња и поранешен хрватски репрезентативец неколку сезони ја делаа соблекувална во Барселона.

Откако Меси се пресели во Мајами пристигнаа и Серхио Бускетс и Жорди Алба, а се почесто се пишува дека наскоро ќе им се приклучи и Луис Суарез. Меси, имено, инсистира на што повеќе поранешни соиграчи од Барселона.

Неговиот следен избор е Ракитиќ и за тоа веќе го известил Дејвид Бекам, еден од косопствениците на клубот.

„Мундо Депортиво“ потсетува дека Ракитиќ е под договор со Севилја до крајот на сезоната и дека шпанскиот клуб сака да му ја намали платата.

„Ова укажува на можно заминување на Ракитиќ во блиска иднина“.

Ракитиќ играше за Севиља од 2011 до 2014 година, потоа шест сезони мина во Барселона, а на „Рамон Санчез Писхуан“ се врати во 2020 година.

Макфакс

На почеток