Спорт

Карагер знае сè за шампионскиот тим на Звезда: Панчев не требаше да замине во Интер

Карагер знае сè за шампионскиот тим на Звезда: Панчев не требаше да замине во Интер

Поранешниот капитен на Ливерпул, Џејми Карагер, воодушеви со познавање на тимот на Црвена звезда, кој во мај 1991 година, во Бари против Олимпик Марсеј, го освои Купот на европските шампиони ги воодушеви колегите на американската телевизија Си-би-ес, во емисијата посветена на Лигата на шампионите.

Во студиото му се придружија и поранешните фудбалери Клинт Демпси и Мика Ричардс.

„Ќе почнам да го нарекувам овој човек Гугл, бидејќи знае се“, изјави поранешниот напаѓач на Фулам, Тотенхем и репрезентацијата на САД.

Поранешниот стопер истакна дека црвено-белите целосно го смениле пристапот кон играта за мечот во финалето, па од екипа која играла офанзивно станале екипа која се концентрирала исклучиво на одбраната. Спомна и некои играчи кои направиле големи трансфери по освојувањето на европската титула.

„Се сеќавам дека Црвена Звезда победи на пенали. Тие го одиграа финалето сосема поинаку од претходните натпревари во натпреварувањето. Натпреварот заврши без голови, но тоа беше нивната цел. Играа на 0:0, а тоа беше тим кој постигнаа 19 гола на патот до финалето. Го имаа Дарко Панчев кој го постигна решавачкиот гол, а потоа отиде во Интер, но не испадна добро за него… Го имаа Просинечки кој играше за Реал Мадрид и Барселона, Савиќевиќ кој подоцна ја освои Лигата на шампионите со Милан… Апсолутно брилијантни имиња… Савиќевиќ го лобуваше Зубизарета во финалето (со Милан)“.

Инаку, кога Црвена звезда ја освои титулата во Купот на европските шампиони, Карагер имаше неполни 14 години.

Макфакс

На почеток