Свет

Израелка храбро го бранеше својот кибуц од Хамас, а потоа беше избодена до смрт од тинејџер

Израелка храбро го бранеше својот кибуц од Хамас, а потоа беше избодена до смрт од тинејџер

Израелка која храбро го бранеше својот кибуц за време на масакрот на 7 октомври беше избодена до смрт од 16-годишен тинејџер во Стариот град во Ерусалим.

20-годишната Роуз Ида Лубин беше убиена во близина на Иродовата порта во понеделникот наутро додека патролирала на границата.

Тинејџерот ја нападнал Лубин и уште еден граничен полицаец. Полицијата го застрелала напаѓачот и уапсила уште едно лице поради сомнение дека му помогнало кога пристигнале на местото на нападот.

На ранетите полицајци, двајцата на возраст од 20 години, им била укажана помош од болничари пред да бидат итно пренесени на лекување во Медицинскиот центар на Универзитетот Хадаса во Ерусалим.

Лубин по нападот била во критична состојба и на крајот починала од повредите, додека другиот полицаец бил полесно ранет.

Нападот се случи во Стариот град во Ерусалим, кај главниот влез што го користат Палестинците и една од најстрого обезбедуваните улици во градот поради тензиите меѓу муслиманите и Евреите во областа.

Иродовата порта е една од седумте отворени порти и го поврзува муслиманскиот кварт во стариот град со палестинската населба Баб аз-Захра, која се наоѓа веднаш напред.

Лубин, која по потекло е од Данвуди, Џорџија, мало предградие на Атланта, го започна своето патување во Израел во 2021 година, храбро приклучувајќи се на ИДФ без нејзиното семејство.

Таа живеела во кибуц Сад, верска заедница во јужниот регион на Израел, која ја бранела од напад на Хамас на 7 октомври.

На почеток