Свет

Заменик-лидерот на Хезболах: Израелското убиство на цивили може да предизвика поголема војна

Заменик-лидерот на Хезболах: Израелското убиство на цивили може да предизвика поголема војна

Вториот човек во командата на либанскиот Хезболах, шеикот Наим Касем, изјави дека израелските убиства на цивили во Појасот Газа создаваат ризик од поголема војна на Блискиот Исток.

Касем за Би-Би-Си изјави дека „може да се случат многу опасни и сериозни случувања во регионот“ и дека никој нема да може да ги спречи последиците.

Заменик-лидерот на Хезболах разговараше со претставници на британскиот јавен сервис во Бејрут, во време кога Министерството за здравство од Газа објави дека во израелските напади загинале повеќе од 10.000 луѓе.

На почеток