Свет

По пресудата побегнал од прозорец: распишана потерница за осуден педофил во Бања Лука

По пресудата побегнал од прозорец: распишана потерница за осуден педофил во Бања Лука

Распишана е потерница по бегалец педофил Ивица Мишковиќ кој по пресудата избега низ прозорецот на Основниот суд во Бања Лука и по него интензивно се трага.

Надзорните камери го снимиле во моментот кога трчал низ улицата Гундулиќева од правец на Алеја Светог Сава. Го снимиле и надзорните камери на Адико банка како бега зад зградите.

Успеал да побегне, а во потрага по него била ангажирана правосудната полиција и припадници на МВР на Република Српска.

„Во моментот кога скокна низ прозорецот, се вклучивме и ние, интензивно го бараме и мислиме дека ќе се реши и за тоа јавноста ќе биде информирана“, вели Синиша Каран, министер за внатрешни работи на Република Српска.

Откако беше осуден на четири години затвор за сексуална злоупотреба на дете, од судницата беше спроведен во притворот кој се наоѓа на приземјето на зградата. Тој ја искористил приликата додека чекал решение, ја турнал полицајката и побегнал.

Мишковиќ е осуден за силување на деветгодишно девојче. Тој беше во бегство повеќе од една година, а беше уапсен во Германија врз основа на меѓународна потерница и предаден на правосудните органи на Република Српска.

На почеток