Спорт

(Видео) Баерн, Реал, Интер и Реал Сосиедад се во осминафиналето

(Видео) Баерн, Реал, Интер и Реал Сосиедад се во осминафиналето

Foto/ EPA

Баерн, Реал, Интер и Реал Сосиедад вечерва изборија место во нокаут фазата. Вчера осминафинале, на две кола до крајот на фазта по групи изборија Манчестер сити и Лајпциг.

Баерн Минхен, во А групата, дури во финишот успеа да го скрши отпорот на Галатасарај. Кејн продолжи со теророт врз противничките голмани. Англискиот репрезентативец погоди во 80. и 86.минута. Бакамбу во 93.минута го постигна почесниот гол за Галтасарај.

Реал славеше против Брага со 3:0. Гостите не реализира пенал во шестата минута. Лунин го одбрани ударот на Џало. Казната стигна преку Брахим Дијаз, а во вториот дел победата на Реал ја потврдија Винисиус и Родриго.

Интер долго се мачеше во Салцбург, против најмладиот тим во Лигата на шампионите. Домаќинот падна од белата точка во 86.минута. Пеналот за Интер го реализираше Лаутаро Мартинез.

Арсенал се доближи до место во осминафиналето со победата над Севилја од 2:0. Тросар го отвори резултатот во 29.минута, а во вториот дел Сака го постави конечниот резултат.

Еден гол на ветеранот Лук Де Јонг го реши победникот на натпреварот во Ајндховен меѓу ПСВ и Ленс.

Макфакс

На почеток