Свет

Американската база во Ирак погодена од дронови, сирени се огласија во амбасадата во Багдад

Американската база во Ирак погодена од дронови, сирени се огласија во амбасадата во Багдад

Соединетите Држави извршија напади вчера во Сирија, по втор пат во неколку недели, врз објект за кој Пентагон вели дека го користат иранската револуционерна гарда и поврзани групи, додека вооружен дрон ја нападна воздухопловната база Ал-Харир во северен Ирак, каде што се наоѓаат американските сили.

Додека се зголемуваат тензиите околу конфликтот меѓу Израел и Хамас, американските и коалициските трупи ги нападнаа проиранските сили најмалку 40 пати во Ирак и Сирија од почетокот на октомври. Четириесет и пет американски војници претрпеле трауматски повреди на мозокот или полесни повреди. Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин објави дека нападите во Сирија ги извршиле два американски борбени авиони Ф-15 и дека тоа е одговор на неодамнешните напади врз американските сили.

Остин рече дека нападите врз американските војници мора да престанат. Ако продолжат нападите на силите поддржани од Иран против американските сили, САД „нема да се двоумат да преземат дополнителни неопходни мерки за заштита на нашиот народ“, рече Остин.

Се зголемува загриженоста дека конфликтот меѓу Израел и Хамас може да се прошири низ Блискиот Исток и да ги претвори американските војници во изолираните бази во цели. САД испратија воени бродови и борбени авиони во регионот откако избувна конфликтот меѓу Израел и Хамас на 7 октомври, вклучително и два носачи на авиони, во обид да ги одвратат Иран и групите поддржани од Иран.

Во моментов има околу 900 американски војници во Сирија и 2.500 во соседен Ирак како дел од мисијата за советување и помош на локалните сили кои се обидуваат да го спречат обновувањето на Исламската држава, која зазеде големи делови од двете земји во 2014 година, но подоцна беше поразена.

Вооружено беспилотно летало ја погоди воздухопловната база Ал Харир откако се огласија сирените поради можен напад врз американската амбасада во Багдад, соопштија вчера два безбедносни извори. Сирените се огласија во американската амбасада во средата навечер, изјавија неколку луѓе во силно утврдената зелена зона во Багдад, каде што се наоѓа амбасадата.

Сепак, нема извештаи за ракетни напади или жртви. Одговорноста за последниот напад ја презеде Групата на исламскиот отпор во Ирак, наведувајќи во соопштението дека целта на воздухопловната база Ал Харир била со две беспилотни летала.

На почеток