Свет

Палестина: Израел уби деветмина на Западниот Брег; ИДФ: Жителите пукаа во војници

Палестина: Израел уби деветмина на Западниот Брег; ИДФ: Жителите пукаа во војници

Најмалку девет лица загинаа, а 15 се ранети во денешната израелска воена операција во Џенин на Западниот Брег, соопшти палестинското Министерство за здравство.

Израелските одбранбени сили (ИДФ), пак, објавија дека за време на операцијата, со дрон биле нападнати вооружени жители на бегалскиот камп во Џенин. Тие им се заканувале на израелските сили пукајќи кон војниците и фрлајќи експлозивни направи, соопштија израелските сили.

Џенин се смета за упориште на палестинските милитанти и постојано бил напаѓан од израелските вооружени сили. Ситуацијата на Западниот Брег значително се влоши откако започна војната меѓу Израел и исламистичкиот Хамас кој владее со Газа.

Палестинското Министерство за здравство соопшти дека 174 Палестинци се убиени на Западниот Брег од почетокот на војната по бруталните напади на Хамас на 7 октомври.

Исто така, има се повеќе извештаи за насилство од израелски доселеници врз Палестинците. Од почетокот на 2023 година, 370 Палестинци се убиени во израелските воени операции на Западниот Брег, главно во судири, а некои и во сопствени напади. Ова е најголема бројка во последните 15 години, според организациите за човекови права.

Израел ја презеде контролата врз Западниот Брег и Источен Ерусалим во 1967 година. Палестинците бараат територии за независна држава со главен град со источен Ерусалим, во кој доминираат Арапите.

На почеток