Свет

Комесар на ОН: Израелците ги заплашуваат, понижуваат и ги иселуваат Палестинците

Комесар на ОН: Израелците ги заплашуваат, понижуваат и ги иселуваат Палестинците

Високиот комесар на Обединетите Нации за човекови права, Волкер Турк, денеска изјави дека Израел мора да преземе итни мерки за заштита на Палестинците на окупираниот Западен Брег, кои се подложени на насилство откако изби војната меѓу Израел и Хамас минатиот месец. Турк рече дека најмалку 176 Палестинци, меѓу кои 43 деца и една жена, се убиени во инциденти во кои учествувале израелските безбедносни сили од почетокот на октомври.

Најмалку осум Палестинци беа убиени од израелски доселеници. Пред почетокот на војната во Газа меѓу Израел и исламистичката група Хамас на 7 октомври, таа веќе беше најсмртоносната година за Палестинците на Западниот Брег, окупиран од Израел, со околу 200 убиени.

„Итно ги повикувам израелските власти да преземат мерки за да обезбедат заштита на Палестинците на Западниот Брег, кои секојдневно се изложени на насилство од страна на израелските сили и доселеници – апсења, иселувања, заплашување и понижување“, изјави Турк за новинарите во Јордан.

Влошувањето на насилството на Западниот Брег ја подгреа загриженоста дека палестинската територија би можела да стане трет фронт во пошироката војна, заедно со северната граница на Израел, каде што се случија судири со силите на либанскиот Хезболах.

„Должност на Израел е да се погрижи сите инциденти да бидат навремено и ефективно истражени и на жртвите да им се обезбедат ефективни правни лекови“, рече Турк.

„Продолжувањето на широко распространето неказнивост за таквите прекршувања е неприфатливо, опасно и јасно кршење на обврските на Израел според меѓународното право за човекови права“, додаде тој.

Израел вети дека ќе го уништи Хамас и рече дека спроведува и антитерористички операции против милитантите од групата и другите палестински вооружени фракции на Западниот Брег.

Во текот на изминатите 18 месеци, израелските трупи убиле стотици Палестинци – закоравени милитантни борци, млади кои фрлале камења и неинволвирани цивили – и извршиле илјадници апсења низ Западниот Брег. Во истиот период, десетици Израелци беа убиени во палестинските напади.

На почеток