Свет

Угледен доктор од Загреб се обидел да силува пациентка: праевела проверка на вените, тој ја нападнал

Угледен доктор од Загреб се обидел да силува пациентка: праевела проверка на вените, тој ја нападнал

Полицијата во Загреб спроведе кривична истрага против лекарот М.Р.(63), а потоа достави посебна пријава до надлежното државно обвинителство поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело развратни дејствија на штета на пациентка.

Според информациите на „Јутарњи лист“, 41-годишна пациентка од загребската област кон крајот на минатата недела се обратила во полиција и пријавила дека угледен и често многу пофален лекар се обидел да ја силува. Таа изјавила, како што неофицијално се дознава, дека кобниот ден била на приватен третман за преглед на вените и дека лекарот правел, најблаго речено, несоодветни потези и допири кои започнувале од нозете.

„Полициските службеници на Полициската управа во Загреб ја завршија кривичната истрага против 63-годишниот маж поради сомнение дека сторил кривично дело блудни дела на подрачјето на Самобор, а против него е поднесен посебен извештај “, соопштија од загрепската полиција.

На лекарот му се заканува затворска казна до три години за сторени блудни дела.

На почеток