Свет

Го удрил со секира по главата неговиот татко, ја нападнал и мајка му, уапсен маж кај Параќин

Го удрил со секира по главата неговиот татко, ја нападнал и мајка му, уапсен маж кај Параќин

На 44-годишниот маж од селото Својново кај Параќин, кој се товари за убиство во обид, одредена му е мерка притвор до 30 дена, „Телеграф.рс“ го пренесува соопштението од Вишото јавно обвинителство Јагодина.

Тој беше спроведен во Вишото јавно обвинителство во Јагодина да ја даде својата одбрана и да се брани молчејќи.

Мажот по расправија се обидел да ги убие родителите, а оружјето што го користел било секира.

„Го удрил својот 70-годишен татко неколку пати со секира во главата и тој е во критична состојба и животот му е во опасност. Мајката (68) е стабилна. Двајцата се згрижени во болницата Параќин“, велат од Вишото јавно обвинителство Јагодина за „Телеграф.рс“

Мажот се товари за тешко убиство во обид.

На почеток