Спорт

Јувентус има подготвено замена за Влаховиќ

Јувентус има подготвено замена за Влаховиќ

Фудбалскиот клуб Јувентус одлучи да го продаде Душан Влаховиќ, од понудите кои ќе ористигнат во клубот, челниците ќе решат дали тоа ќе биде во претсотјниот зимски преоден рок или пак продажбата ќе се случи во завршувањето на сезоната.

„Старата дама“ подготви замена за српскиот напаѓач, како што пишуваат италијанските медиуми тоа е Алваро Мората.

Немарата на Јувентус е српскиот репрезентативец да го продолжи договорот на уште една година за може да побара повеќе пари за него, но преговорите со неговите менаџери не се одвиваат баш како што очекуваа во клубот.

Влаховиќ има важечки договор со Јувентус до крајот на јуни 2026 година, според кој заработува седум милиони евра нето, што во моментов е премногу за клуб кој се наоѓа во финансиска криза.

„Како што стојат работите, пореално е трансферот на Душан да се случи во летниот преоден рок, а спортскиот директор на Јувентус Кристијано Џунтоли сака повторно да го замени Влаховиќ со Алваро Мората“, пишува Калчомеркато.

Мората е под договор со Атлетико Мадрид до 30 јуни 2024 година, што значи дека следното лето би можел да му се приклучи на Јувентус како слободен играч без обештетување.

Клубот од Торино ќе бара отштета од најмалку 80 милиони евра за српскиот напаѓач, а останува да се види кој клуб ќе биде подготвен да плати толку.

Макфакс

На почеток