Македонија

Променливо облачно време со повремени врнежи од дожд

Променливо облачно време со повремени врнежи од дожд

Времето денес ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено претпладне.

Локално врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи. На планините на северозапад над околу 2000 мнв врнежите ќе преминуваат во снег. Ќе дува засилен ветер од југозападен правец (наместа со брзина над 70 км/час). Максималната температура ќе биде во интервал од 11 до 19 степени, јави УХМР.

Во Скопје претпладне облачно со врнежи од дожд, а попладне променливо облачно. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец. Максималната температура ќе достигне 17 степени.

На почеток