Свет

Урсула фон дер Лајен на мета на Орбан: билборди низ Унгарија

Урсула фон дер Лајен на мета на Орбан: билборди низ Унгарија

Унгарската владејачка партија Фидес постави големи плакати во кои ја критикува претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Слична кампања еднаш беше спроведена против нејзиниот претходник Жан-Клод Јункер, што го налути Брисел во тоа време.

Во текот на ноќта беа поставени предизборни плакати за европските парламентарни избори следниот јуни, на кои се гледа Фон дер Лајен со Алекс Сорос, син на милијардерот и инвеститор Џорџ Сорос, роден во Унгарија, кој е вечна мета на партијата Фидес на Орбан.

Слоганот на новите билборди гласи: „Да не играме како што играат тие“.

Сорос е Евреин, па за некои од критичарите на Орбан, плакатите се доказ дека Фидес го поттикнува антисемитизмот. Фидес остро го негираше ова.

Слични големи постери на кои е прикажан Јункер заедно со постариот Сорос, предизвикаа укор од Брисел во 2019 година. Фидес ги отстрани откако најсилната централно-десничарска група во Европскиот парламент (ЕПП) се закани дека ќе ја исфрли унгарската партија. Фидес ја напушти ЕПП две години подоцна.

На почеток