Свет

Израелската армија: Се бориме во срцето на Газа

Израелската армија: Се бориме во срцето на Газа

Израелските одбранбени сили соопштија дека се вклучени во борба со борците на Хамас во центарот на градот Газа.

„Војниците наидоа на непријател вкоренет во срцето на станбените населби, болници, училишта и градинки и напади во цивилната инфраструктура“, се вели во соопштението на ИДФ.

„Војниците се судрија со десетици терористи, борејќи се со нив и ги елиминираа повеќето. Војниците, исто така, уништија тунели, ја презедоа контролата врз командните центри на Хамас, запленија разузнавачки материјал што го користеше организацијата и погодија дополнителни згради од кои терористите пукаа кон војниците на ИДФ“, се вели во соопштението.

На почеток