Свет

Шефот на Хамас тврди дека договорот за примирје со Израел е блиску, протекуваат првите детали

Шефот на Хамас тврди дека договорот за примирје со Израел е блиску, протекуваат првите детали

Шефот на Хамас изјави за Ројтерс дека палестинската милитантна група е блиску до договор за примирје со Израел, иако смртоносниот напад врз Газа продолжува и ракетите се истрелани кон Израел.

„Претставниците на Хамас се блиску до постигнување договор за примирје со Израел и ние го доставивме нашиот одговор до катарските посредници“, рече Исмаил Ханије во изјавата што неговиот помошник ја испрати до Ројтерс, пренесува „Хрватски Индекс“.

Во соопштението не се дадени повеќе детали, но претставник на Хамас за ТВ Ал Џезира изјави дека разговорите биле фокусирани на тоа колку долго ќе трае примирјето, потоа договорите за испорака на помош во Газа и размена на израелски заложници кои ги држел Хамас за палестинските затвореници во Израел.

Двете страни ќе ги ослободат жените и децата, а деталите ќе ги соопшти Катар, кој посредува во преговорите, изјави функционерот Исат ел Решик. Хамас зеде околу 240 заложници за време на неговото „дивеење“ во Израел на 7 октомври, во кое беа убиени 1.200 луѓе.

Мирјана Шпољариќ Егер, претседател на Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК), вчера се сретна со Ханије во Катар за да ги „унапреди хуманитарните прашања“ поврзани со конфликтот, се вели во соопштението за печатот на МКЦК со седиште во Женева. Таа, исто така, одделно се сретна со катарските власти.

МКЦК рече дека не е дел од преговорите насочени кон ослободување на заложниците, но како неутрален посредник е подготвена „да го олесни секое идно ослободување договорено од страните“.

На почеток