Свет

Бајден најави одмазда за убиството на американските војници: „Тие ќе одговорат како што ќе одлучиме!“

Американскиот претседател Џозеф Бајден најави дека одговорните за нападот врз американската база во Јордан, на границата со Сирија, во кој загинаа тројца американски војници, а најмалку 34 се ранети, ќе одговараат, посочувајќи дека нападот со беспилотно летало е „радикален милитант групи“ поддржани од Иран“.

„Оние кои се одговорни за нападот ќе одговараат во време и на начин што ние ќе го избереме“, рече Бајден.

Тројца американски војници загинаа, а најмалку 34 се ранети во напад со беспилотно летало врз помала американска база во Јордан, позната како кула 22. Тоа е првпат американски војници да бидат убиени од непријателски оган на Блискиот Исток од почетокот на Газа војна.

Во меѓувреме, Исламскиот отпор во Ирак, чадор група на неколку вооружени милитантни фракции поддржани од Иран, ја презеде одговорноста за нападите на јорданско-сириската граница, вклучително и напад со беспилотно летало врз американската воена база.

Силите на исламскиот отпор објавија на својот телеграмски канал дека извршиле напади со беспилотни летала во зори вчера, како дел од нивните напори, како што рече, „да се спротивстават на американските окупациски сили во Ирак“ и како одговор на израелските „масакри“ врз луѓето во Газа. пренесува CNN.

Како што јави АП, Бајден одржа момент на молчење за време на појавувањето во баптистичката црква за банкет сала на неговото патување во Јужна Каролина како дел од кампањата за претстојните претседателски избори.

„Имавме тежок ден минатата ноќ на Блискиот Исток. Изгубивме три храбри души во напад на една од нашите бази“, рече Бајден, а подоцна, по едноминутно молчење, додаде „и ние ќе одговориме“.

Американскиот претседател во заминување подоцна изјави во писмена изјава дека САД ќе ги „одговорат“ одговорните за нападот во, како што рече, време и начин на избор на САД. Неколку американски сенатори повикаа на силен одговор на нападот, а некои сугерираат дека целите во Иран, кои тие го гледаат како главен виновник за смртта на американските војници, треба да бидат директно погодени. Тие сметаат дека нападот во Јордан ја преминал т.н „црвена линија“, односно дека е постигната точка каде што е неизбежен жесток одговор.

На почеток