Спорт

„Новак ќе научи нешто од овој пораз – ќе се врати посилен“: Легендарниот тенисер чиј рекорд го брка Ѓоковиќ ги посочи клучните детали

Род Лејвер е еден од најдобрите тенисери на сите времиња и последниот човек кој освоил календарски гренслем, тој рекорд сè уште го брка Новак Ѓоковиќ.

На Австралија опен, Јаник Синер го спречи тоа годинава во полуфиналето, но далеку од тоа дека српскиот тенисер нема највисоки можни амбиции за остатокот од сезоната.

Со тоа се согласува и Лејвер и очекува уште големи работи од Србинот.

„Новак е неверојатен шампион. Постојано ја храни својата ментална сила и мотивација. Токму поради оваа причина и успехот што го постигна во кариерата се очекува да победи на секој натпревар. Според мене Новак ќе научи нешто од овој пораз. Ќе се опорави и ќе се врати посилен и помотивиран“, изјави Лејвер.

Тој посочи зошто е толку тешко да се стигне до календарскиот слем.

„Тенисот секогаш може да биде непредвидлив. Нема сигурни работи. Да се ​​освојат сите четири Грен слем турнири во една година е една од најретките почести. Ова значи дека треба да победите 28 натпревари на најтешкото ниво, кога сите сакаат да победат. Мора да се надевате дека играте добро, дека ќе останете во форма и дека сте способни да ги победите сите врвни играчи повеќе од еднаш“, додаде Лејвер.

Неизбежното прашање е кој е најдобриот на сите времиња.

„Отсекогаш сум го велел тоа и ќе го повторам сега, тешко е да се споредат различни епохи во тенисот. Со текот на времето, многу фактори се променија, од материјали до физичка подготовка. Сега има цели тимови кои работат за играчите. Најдоброто нешто е да се слават достигнувањата без никакви споредби“, заклучи Лејвер.

На почеток