Свет

Авион полн со патници почнал да се урива, голем број повредени на лет од Сиднеј до Окленд

(Видео) Моментот на експлозијата на авионот во Токио

Над 20 патници се повредени на летот од Сиднеј до Окленд, кога поради технички проблеми авионот ненадејно се урнал.

Според локалните медиуми, дури 24 лица побарале медицинска помош.

Станува збор за лет на компанијата LATAM Airlines Group.

„Патниците и кабинскиот екипаж се повредени. Веднаш им е укажана лекарска помош“, соопштија властите.

Еден од патниците изјави за NZ Herald дека почувствувал брзо, ненадејно распаѓање додека биле на надморска височина.

Инцидентот се случил околу 16 часот по локално време, а на аеродромот во Оукленд патниците ги чекале пет возила на брза помош.

„Нашите екипи примија 24 пациенти, осум во тешка и 16 во полесна состојба“, соопштија од итната помош, додавајќи дека две лица се пренесени во болница.

Медиумите јавуваат дека се работи за Боинг 787-9 Дримлајнер.

Засега не се знае какви технички проблеми предизвикале откажување на леталото.

На почеток