Свет

Русија ја погоди најголемата брана во Украина

Русија денеска го изврши најголемиот ракетен и беспилотен напад врз енергетската инфраструктура на Украина до сега, погодувајќи ја најголемата брана во земјата и предизвикувајќи прекин на електричната енергија во неколку региони, објавија властите во Киев.

Русија истрела 88 проектили и 63 беспилотни летала Шахед, од кои само 37, односно 55 беа соборени, соопштија украинските воздухопловни сили, што е полош од вообичаениот сооднос што може да ја одрази широката употреба на хиперсонични и балистички ракети, кои потешко се собори.

Украинската државна хидроенергетска компанија соопшти дека во рускиот напад била погодена најголемата брана во Украина, ДнипроХЕС во Запорожје, но дека нема опасност од пукање, а зафатена е и електроенергетската инфраструктура во другите региони. „Во моментов има пожар на станицата на браната. Службите за итни случаи и работници работат на местото на настанот, кои се справуваат со последиците од бројните воздушни напади“, рече Укрхидроенерхо, кој управува со мрежата на брани во Украина.

Украинскиот министер за енергија Херман Халушченко рече дека тоа е најголемиот напад врз енергетската инфраструктура на Украина во блиското минато. „Целта не е само да се оштети, туку повторно да се обидеме, како и минатата година, да предизвикаме дефект на енергетскиот систем во земјата од големи размери“, напиша тој на Фејсбук.

Во западниот регион Хмелницки, едно лице загина, а неколку други се повредени во руски напад во кој беше оштетена клучната инфраструктура, изјави локален функционер, а јави украинската јавна телевизија Суспилне.

Градоначалникот на Харков на истокот на земјата, Ихор Терехов, изјави дека семафорите во вториот по големина град во Украина не работат поради ударот на електраната.

Во меѓувреме, телевизијата Суспилне ја цитираше најголемата приватна енергетска компанија во земјата ДТЕК дека Русија изврши масовен напад врз енергетските капацитети и погоди некои од термоцентралите на компанијата.

Компанијата предупреди на прекин на струја во југоисточниот регион Дњепропетровск, според телевизијата.

На почеток