Свет

„Видов терористи како пукаат во луѓе“: Сведоци на страшниот напад во Москва каде загинаа најмалку 40 луѓе

Најмалку 40 лица загинаа, а 100 се повредени во масовно пукање што се случи во концертната сала „Крокус Сити“ во близина на Москва.

Најмалку четири лица во маскирни униформи отворија оган во концертното место на градското собрание Крокус во близина на Москва, при што загинаа повеќе од десетина луѓе, а беа повредени околу стотина. Меѓу повредените во престрелката има и деца, јавува руската државна агенција РИА.

Исто така, се верува дека уште 200 луѓе останале заробени во зградата поради ширењето на пожарот.

Засега е уапсен еден осомничен во врска со престрелката, а по тројца други се трага, јавува Телеграмскиот канал MASH.

Голем број сведоци раскажаа што всушност се случило. Еден од нив е чувар кој работел во концертната сала во моментот на нападот.

„Кога почна пукањето, стоев на главниот влез во приземјето. Почнале да пукаат однадвор и пукнале стаклата. До влезот имало уште тројца стражари, кои се сокриле зад билборд. Напаѓачите поминаа на десетина метри од нас“, рече тој.

Виталиј, кој го преживеа нападот, за руските медиуми изјави дека бил на балконот од салата кога почнала пукањето.

„Отпрвин не знаевме што се случува. Потоа видов терористи како пукаат во луѓе“, рече тој.

Тој додаде дека биле фрлени молотови коктели и се почнало да гори.

Друг сведок изјави за Ројтерс дека слушнал истрели зад него, потоа рафален истрел, и тогаш почнало стампедо кон ескалаторите.

Рускиот претседател Владимир Путин ги даде сите потребни инструкции во врска со тоа што се случи во градското собрание Крокус во Москва, изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков.

„Во првите минути од настаните во Градското собрание Крокус, претседателот беше информиран за почетокот на пукањето. Претседателот постојано добива информации за тоа што се случува и за мерките што ги преземаат сите надлежни служби. Претседателот ги даде сите потребни инструкции“, изјави Песков, пренесува РИА Новости.

Неколку хеликоптери на брзата помош ги собраа преживеаните од престрелката. Хеликоптери на брзата помош слетаа во близина на градското собрание на Крокус за да земат неколку преживеани, додека повредените беа евакуирани со десетици возила на брза помош кои брзо пристигнаа на местото на настанот.

https://twitter.com/SputnikInt/status/1771230900988076412?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1771230900988076412%7Ctwgr%5Eb582fe0ad90f5d6c0c1e31b13d3c20297ee0f486%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fnova.rs%2Fvesti%2Fsvet%2Fnajmanje-12-mrtvih-u-masovnoj-pucnjavi-u-moskvi-prvi-snimci-i-slike-sa-mesta-masakra%2F

Гувернерот на Московската област Андреј Воробјов изјави дека неколку лица се примени во болницата во тешка состојба.

„Се случи голема трагедија. Пожарникарите со сите сили работат на гаснење на пожарот кој избувна во салата. Пожарот се гледа од голема далечина. Од ранетите петмина се во тешка состојба“, изјави Воробјов за РИА Новости.

По овој настан, многу посетители на трговските центри низ Русија беа евакуирани. Во Санкт Петербург се евакуирани посетителите на трговскиот центар Галерија и центарот Невски, додека во Москва е евакуиран трговскиот центар Вегас, јави Би-би-си пишувањето на рускиот портал „Бел“. Според британскиот јавен сервис на руски, на интернет се појавуваат видеа од збунети луѓе кои го напуштаат трговскиот центар Галерија во центарот на Санкт Петербург.

На социјалните мрежи се појави и видео од луѓето кои со голема брзина бегаат од местото на страшното злосторство.

Очевидци опишаа и експлозија што се случила во концертната сала пред пукањето.

Дописникот на Спутник од местото на настанот изјави дека напаѓачите фрлиле граната или запалива бомба, што го предизвикало пожарот.

„Луѓето во салата паднаа на подот за да се спасат од пожарот, лежејќи таму околу 15-20 минути, по што почнаа да лазат надвор. „Многумина успеаја да излезат“, додаде дописникот.

На снимката која кружи и на социјалната мрежа „Х“, се гледа голем облак чад во далечината од местото каде што се пукало.

Заедно со силни полициски сили на местото пристигнале и пожарникарите кои наводно не можеле да почнат со гаснење на пожарот кој избувнал во трговскиот центар пред пристигнувањето на специјалците.

Според извештаите на руските медиуми од местото на настанот, полицијата поставила заседа околу областа во обид да ги фати напаѓачите кои побегнале.

На почеток