Медиасет

(Видео) Дончиќ исклучен поради глупост, Бостон на прагот на рекордна титула: НБА лигата приреди луд спектакл

Се можеше да биде поинаку доколку Лука Дончиќ не примил два претерано наивни фаули и би бил исклучен на четири минути до крајот. Сепак, Бостон победи со 106:99 и сега е на еден триумф до рекордната титула во НБА.

Тоа би била 18-та титула во историјата на НБА, а моментално се изедначени со Лос Анџелес Лејкерс за првото место на вечната листа на шампиони. Тоа најверојатно наскоро ќе се смени доколку го видиме најлудиот пресврт во историјата на кошарката. Никој никогаш не се вратил од 0-3 во НБА плејофот.

Бостон во еден момент водеше со 91:70, а потоа Далас успеа да се врати на нереален начин. Маверикс тргнаа во серија 22:2 и заостанаа само еден поен на три и пол минути до крајот.

Сепак, вербата на тимот дека може да постигне победа веќе беше целосно убиена порано. Дончиќ стигна до шестиот, исклучувачки фаул на 4:12 преостанати од натпреварот, а предизвикот беше неуспешен.

На почеток