Свет

Макрон: Франција се соочува со многу сериозен историски момент пред изборите

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека Франција се соочува со „многу сериозен“ историски момент пред парламентарните избори.

„Се наоѓаме во многу сериозен момент од историјата на нашата земја. Станува збор за големи проблеми, безбедносни и економски предизвици“, рече Макрон на крајот од самитот на Г7 во Италија, пренесува Ројтерс.

Макрон посочи дека очекува следната недела да се донесат одлуки за највисоките позиции на следното свикување на Европската комисија.

Првите испитувања на јавното мислење покажуваат дека Националниот митинг би можел да победи на предвремените парламентарни избори во Франција бидејќи има поддршка од 29,5 отсто од гласачите.

Според анкетите, коалицијата на левичарски партии наречена „Народни фронт“ има поддршка од 28,5 отсто од гласачите, а партијата на Макрон Преродба има 18 отсто.

Макрон распиша предвремени парламентарни избори откако неговата партија Преродба загуби од Националното собрание на изборите за Европскиот парламент (ЕП) во неделата.

Националниот собир на изборите за ЕП освои 31,47 отсто од гласовите, додека Препород 14,56 отсто од гласовите.

Националниот собир освои 30 мандати во ЕП, а партијата на Макрон 13.

На почеток