Македонија

(Видео) Јанкулоска не ги поштеди Јаева, Русковска, Кацарска

Ексминистерката за внатрешни работи и осудена за набавката на лускузниот „мерцедес“, Гордана Јанкулоска, во поткастот „Претрес со Ландов“ зборуваше за односот со ексспецијалната јавна обвинителка Катица Јанева во затворот и даде мислење за неа. Потоа, опиша и како судијката Добрила Кацарска се однесувала на рочиштата кои ги водеше за предметот против неа.

„Ние за воља на вистината бевме сместени во исто крило, во огромна близина. Се трудев да имам пристојна комуникација како со сите други, но блиска комуникација и длабоки разговори – не“, рече Јанкулоска, а на прашањето како би ја опишала со една реченица додаде: „Како личност можеби е последната која требаше да биде на таа позиција“.

Јанкулоска зборуваше и за Кацарска: „Со еден збор, немам добро мислење“.

„Професионалец не смее да биде инструмент. Таа беше инструмент за тогашната власт. И од денешна и од тогашна перспектива, поставете си го прашањето, како сите предмети важни за тогашната владејачка гарнитура, АКМИС-от да ги додаде кај ист судија и да имаат ист епилог. Таа не се воздржуваше да ја покаже својата пристрасност. Таа беше казнета за кршење на човековите права“, додаде Јанкулоска.

Во поткастот зборуваше и за обвинителката Вилма Русковска, нејзиниот поранешен соработник Иво Котевски кој сега е дел од тимот на Мијалков. Меѓудругото, раскажа и за Ставревски, како и за односот со Мартин Протуѓер.

На почеток