Свет

(Видео) Силен ноќен напад врз руски град: Избувнал пожар, се крева густ облак од црн чад

Во Азов, град на југозапад од Ростовската област во Русија, тенкови со нафтени деривати се запалиле како резултат на напад со украински беспилотни летала, објави гувернерот Василиј Голубев на својот канал Телеграм.

Тој потврди дека пожарникарите се обидуваат да го локализираат пожарот и дека на местото на пожарот е испратено противпожарно возило. Според првичните информации, во нападот нема повредени.

Голубев нагласи дека пожарот нема да се прошири на други објекти и дека нема опасност за населението. Тој додаде дека во гаснењето на пожарот учествувале 208 лица. Тој истакна дека се следи состојбата со квалитетот на воздухот.

„Не се утврдени надминувања на максимално дозволените концентрации на опасни материи“, изјави тој. Прес-службата на руското Министерство за вонредни ситуации соопшти дека обемот на пожарот бил 5.000 кубни метри.

Снимките кои ги покажуваат последиците од нападот се проширија низ социјалните мрежи. Тие покажуваат оган и густ облак од црн чад кој се издигнува високо во воздухот.

Украина се уште не го објавила нападот. Киев честопати тврдеше дека таргетирањето на руската енергетска, воена и транспортна инфраструктура негативно влијае на воените напори на Москва. Градот Азов се наоѓа на реката Дон, на околу 16 километри од Азовското Море.

На почеток