Свет

Луѓе во Индија пиеле отрoвен алкохол, починале 34 лица, од кои 80 во болница

Најмалку 34 луѓе починале откако конзумирале токсичен нелегален алкохол во јужната индиска држава Тамил Наду, јавува Би-Би-Си. Смртта се случила во областа Калакуручи каде на неколку жители им се слошило откако конзумирале алкохол во вторникот вечерта.

Најмалку 80 луѓе се лекуваат во болниците од болести како што е прекумерната дијареа, а официјалните лица велат дека бројот на загинати може да продолжи да расте. Досега се уапсени две лица, а во тек е и поширока истрага.

Поради невнимание, суспендирани се високи полициски службеници и десет членови на Стејт департментот кој се занимава со нелегален шверц на алкохол во земјава.

Секоја година, десетици луѓе во Индија умираат откако конзумираат нелегален алкохол од оддалечените дестилерии. Шверцерите често додаваат метанол во алкохолот – високотоксичен облик на алкохол кој понекогаш се користи како антифриз. Метанолот се додава во алкохолот за да се зголеми јачината на пијалокот.

Ако се проголта дури и во мали количини, метанолот може да предизвика слепило, оштетување на црниот дроб и смрт. Во Калакуручи, обвинетиот наводно ја продавал смесата во пакети преку локален продавач, според веб-страницата The News Minute.

Оние кои консумирале алкохол почувствувале симптоми како вртоглавица, главоболка, повраќање, гадење, болки во стомакот и иритација на очите и биле однесени во болница.

Главниот министер на Тамил Наду, МК Сталин, најави компензација од 1 милион рупии (12.000 долари) за семејствата на оние кои починале по консумирање алкохол и 50.000 рупии за оние кои се хоспитализирани.

Опозициските партии ја критикуваат владата дека не успеала да го спречи токсичниот алкохол во земјата, пишува Би-Би-Си.

На почеток