Видео

ВИДЕО: Србин загина, словачки пратеник го загуби семејството во авионската несреќа

Во авионската несреќа во Етиопија, што се случи денеска откако авион на „Етиопиан ерлајнс“ се урна неколку минути по полетување од Адис Абеба, загинаа државјани на повеќе од 30 земји.

Откако е објавен списокот на загинатите 157 патници и членови на екипажот, локалните медиуми јавија дека во авионот на летот ЕТ 302 од Адис Абеба кон Најроби имало луѓе од 33 националности.

Танјуг јави дека меѓу загинатите е и државјанин на Србија, кој работел во Светската програма за храна при Обединетите нации.

Австриските медиуми јавуваат дека меѓу настраданите се и тројца доктори кои се вработени во болницата во Линц, а кои патувале службено во Занзибар.

To Top
Close