Свет

Несреќата во Етиопија доведе до приземјување на сите авиони „боинг 737 макс 8“

Американскиот претседател Доналд Трамп издал итна наредба веднаш да се приземјат сите авиони Боинг 737 , по несреќата во Етиопија, кога се урна авион од овој тип и загинаа сите 157 патници и членови на екипажот.

Претседателот истакнал дека Боинг е одлична компанија, но според него безбедноста на граѓаните е поважна. Претходно, Канада ги забрани летовите на новиот авион Боинг 737-Макс 8. Канадскиот министер за транспорт, Марк Гарно во Отава кажа дека одлуката била донесена по добиените сателитски податоци кои укажуваат дека несреќата во Етиопија и онаа во Индонезија биле слични.

Компанијата пак Боинг објави дека ќе ја суспендира целата флота Боинг 737 и тоа сите 371 авиони.

За само неколку месеци ова е втора авионска несреќа на нов Боинг 737 , откако во октомври минатата година во Индонезија падна ист таков авион и загинаа сите 189 патници и членови на екипажот.

 

To Top
Close