Свет

Автомобил влета во трговски центар во Хамбург, двајца повредени

„Мерцедес“ удри во трговски центар во Хамбург со целосна брзина и повреди двајца луѓе, пренесуваат локалните медиуми. Објектот е евакуиран, а полициските и спасувачките екипи се распоредени на местото на инцидентот.

Возилото, наводно, ги скршило стаклените врати на трговскиот центар пред да застане на ескалатор во внатрешноста на зградата.

Според полицијата, возачот на автомобилот бил постар човек кој се обидувал да го паркира своето возило. Портпаролот на полицијата рече дека инцидентот се третира како несреќа, а не како терористички чин.

Возачот и другото лице повредено во несреќата доживеале шок, според полицијата. Според портпаролот на противпожарната служба, целиот инцидент траел пет до осум секунди.

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток