пон. Сеп 16th, 2019

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Шекеринска ја фати „метлата“, ќе чисти во АРМ

Отакако неодамна донесе одлука дека указите на претседателот во заминување Ѓорге Иванов за унапредувањата и поставувањата во Армијата се незаконски, Антикорупциска побарала дополнителни документи со кои биле извршени решенијата.

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска смета дека тие не само што треба да бидат поништени, туку и оти парите од зголемените плати треба да се вратат, иако, смета, многу побитна е пораката на Комисијата дека законот важи за сите.

Таа смета дека новоизбраниот претседател Стево Пендаровски има ингеренции да постапува во врска со овој случај и очекува тој тоа да го направи.

Државната комисија за спречување на корупцијата на седница одржана на 24 април донесе одлука за поведување две прекршочни постапки против претседателот на државата Ѓорге Иванов за донесени укази за унапредување и поставување старешини во Армијата за време на изборниот период.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Close