чет. Окт 17th, 2019

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Снимен судир над Балтикот: Американски и шведски шпионски авиони влегле во рускиот воздушен простор

Руското министерство за надворешни работи соопштило дека “Sukhoi 27” бил итно кренат во воздухот поради извидничките авиони на САД и Шведска кои се приближиле до воздушниот простор на Русија.

“Судирот” се случил над Балтикот, а се било документирано со камера од кокпитот на рускиот ловец.

Извидничкиот авион “RC-135” и шведскиот авион за собирање на разузнавачки податоци “Галфстрим” оделе кон воздушниот простор на рускија, “сухојот” во тоа ги прекинал.

Su-27 летал на безбедна далечина, следејќи ги од воздушниот простор.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Close