fbpx
чет. Јул 29th, 2021

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Заев се сретна со Меркел,изјава од премиeрот во текот на денов

Премиерот Зоран Заев утрово се сретна со германската канцеларка Ангела Меркел. Неофицијално средбата траела 40-тина минути.  По состанокот не беа предвидени изјави за медиумите. Тој е во посета на Германија од вчера, а денеска му се придружиja вицепремиерот Бујар Османи и шефот на дипломатијата Никола Димитров.

Засега нема ниту официјални ниту неофицијални информации за исходот од состанокот од кој се очекуваше одговор на прашањето дали С. Македонија може да се надева на одлука за почеток на преговори за членство во ЕУ летово или наесен.

Подоцна во денот е најавена изјава од премиерот Заев.

Напишете коментар