fbpx
саб. Мар 6th, 2021

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

ВМРО ДПМНЕ: Криминалните тендери, партиски vработувања се валутата со која Зоран Заев тргува за да остане на власт

заложник ги држи нејзините граѓани. Криминалните тендери и грантови, се главна одлика на оваа криминална влада. Додека граѓаните се борат да го преживеат месецот, нивните чесно заработени пари преку давачките кон државата завршуваат во џебовите на партиски и државни функционери кон кои Зоран Заев исплаќа концесии, се вели во соопштението од ВМРО ДПМНЕ.

Криминалните тендери и грантови, партиските и непотистичките вработувања се валутата со која Зоран Заев тргува за да остане на власт, на штета на граѓаните.

Само последен во низата е корупциски скандали е оној на со тендерот за набавка на радарска опрема за потребите на М-НАВ. На граѓаните од денот кога свиркачи го разоктрија овој скандал им одекнуваат зборовите на генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски ,,Leonardo will win’’.

ОЈО мора да реагира и покрај огромниот притисок од криминалната власт на чело со аболицираниот Заев.

Очигледно е дека криминалната Влада ги кочи реформите во државата и дека со оваа власт нема да има ниту п од правдата која ја ветуваше Заев. Не важи повеќе понудата на ВМРО-ДПМНЕ за помош на Владата за наше побрзо интегрирање во Европската Унија со оглед на криминалот и корупцијата во кој е заплеткана оваа власт. ВМРО-ДПМНЕ само ќе лобира за добивање датум за преговори час поскоро во интерес на граѓаните.

Она што е добра вест за граѓаните е дека сите анкети укажуваат на тоа дека следната Владата ќе ја формира ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ е сигурен победник на следните парламентарни избори кога и да тие се случат. Кога Зоран Заев ќе си замине од власт, во Македонија ќе се врати правдата и ќе одговараат сите оние кои се огрешиле пред законот и оние кои во овие моменти го штитат криминалот, се вели во соопштението од ВМРО ДПМНЕ.

 

Напишете коментар