Македонија

ДУИ бара обвинителот на новото обвинителство да се избира со Бадентер

Шефoт на новото Обвинителство да се избира по бадентер, ќе бара преку амандман пратеничката група на ДУИ.

Претеникот Артан Груби даде свој коментар по однос на најавата на премиерот обвинителката Рускоска да биде прв човек на обвинителството:

„Немаме резерва кон ниту една личност, но работа на Советот на обвинители е да избира обвинител, не е работа на Ахмети, Груби, Џафери. Па зашто да не е и Албанец новиот обвинител“, рече Груби.

Тој појасни дека барањето за Бадентер се темели на претходното решение кога обвинителот на СЈО Катица Јанеца беше избрана со такво, двојно мнозинство.

 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top