пон. Дек 9th, 2019

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Човек со големо срце – Голманот на Сити им купил куќи на четири семејства по пожарите во Чиле

Голманот на англиски Манчестер сити, Чилеанецот Клаудио Браво покажа дека е голем човек и дека има огромно срце, па на четири семејства кои останале без кров над главата во огнената стихија во неговата татковина пред две години им купил нови куќи, објави sport1.mk.

За време на пожарите во Чиле, кои во првата половина од 2017 година ја опустошија половина земја, а однесоа 11 животи, беше уништено преку милион хектари шума, пеплосани беа 1.000 домови од вкупно трите илјади пожари што избувнаа.

И се почнало од едно дете по име Камило, кој побарал помош од Браво, а голманот веднаш помогнал. Цели две години се држело во тајност, но сега медиумите откриле чија била помошта за четирите семејства.

Текстот во целост на: sport1.mk

 

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com