вто. Фев 25th, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

(ВИДЕО) Американски шпион со години работел во близина на Путин

Олег Смоленков, за кого медиумите пренесуваат дека бил американски шпион , работел во администрација на рускиот претседател Владимир Путин, но бил отпуштен по внатрешна инструкција, потврди Москва. Одлуката за спроведување на извлекувањето била донесена по состанок во Овалната канцеалрија во 2017 кога Трамп разговарал за доверливи информации со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и тогашниот руски амбасадор во САД Сергеј Кисљак. Станува збор за информациите за Исламска држава кои САД ги добиле од Израел.