пон. Дек 9th, 2019

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Црквата во Подгорица даде „Амин“ и крсти транссексуалец

Транссексуалец е крстен во Подгорица со благослов на Митрополијата црногорско- примнорска и митрополитот Амфилохије. Крштевањето се одржа во неделата во Храмот на Христовото Воскресение во Подгорица.

Тој во црквата дојде во народна носија заедно со кумот. Аџиќ е роден како девојче но беше крстен како момче.

Во неговите документи се уште стои дека е женски пол, но потребно е да завршат сите процедури се очекува тој да биде впишан во сите документи како машко. Црна Гора неодана донезе закон за поголеми права на припадниците на LGBTIQ заедницата.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com