fbpx
вто. Мај 26th, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Експлозија во германски рудник, 30 луѓе заробени под земја

Повеќе од 30 луѓе останаа заробени во рудник во средишниот дел на Германија после експлозија. Експлозијата се случила во рудник во месотот Тојчентал. Првите информации говорат за две повредени лица. Експлозијата била во 9 часот наутро.

Како што пренесуваат странските агенции во тек е голема операција за спасување.

Се соопштува дека рударите блокирани во окното се на безбедно, сместени во подземна ќелија за итни состојби.