fbpx
вто. Мај 26th, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Спасени германските рудари кои беа заробени 700 метри под земја

Спасени 38 те рудари кои беа заробени по експлозија во рудник за калиум во источна Германија, медиумите. Двајца рудари се повредени, а сите се извлечени од длабочина од околу 700 метри.

По експлозијата, рударите биле во безбеден сектор на рудникот во Тојтшентал, кој се наоѓа на околу 150 километри југозападно од Берлин, пренесува агенцијата „Ројтерс“.

Инаку Експлозијата се случила во 9 часот наутро во германската сојузна држава Саксонија.

Рудникот Тојтшентал, кој работи од почетокот на минатиот век, беше затворен во 1982 година, а во текот на изминатите 15 години површина од 14 квадратни километри е претворена во депонија за минерален отпад.

Претходно, рудникот бил наоѓалиште на калиум.