fbpx
вто. Мај 26th, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Судот ги одби приговорите на Боки 13, Катица Јанева – судењето започнува наскоро

Советот за оценка на обвинителен акт на Основниот кривичен суд Скопје донесе решениe со кое приговорите на осомничените се одбиваат како неосновани, а обвинителниот акт се одобрува во целост.Обвинетите немаат право на жалба против оваа одлука.

По оваа одлука Бојан Јовановски – Боки 13, и Катица Јанева влегуваат во судница.

„Отткако по одобрениот обвинителен акт ќе биде оформен кривичен предмет истиот согласно АКМИС системот ќе биде распределен на понатамошно постапување, а штом ќе биде закажан термин за одржување на јавна главна расправа, странките и јавноста ќе бидат известени“, соопшти судот.