fbpx
нед. Авг 2nd, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

(ВИДЕО) Боливиски демонстранти ја фатија градоначалничката, ја полеаа со боја и ја ишишаа!

Градоначалничката на еден мал град во Боливија во средата била нападната од опозициските демонстранти кои ја влечеле боса по градските улици, ја полеале со црвена боја и на сила ѝ ја исекле косата.

Патриша Арце од владејачката партија Мас по неколку часа беше предадена на полицијата во градот Винто. Демонстрантите ја обвинија градоначалничката Арче дека е  приврзаник на претседателот и дека е одговорна за насилството на полицијата , во кое се зборува дека имал двајца загинати демонстранти.  Додека масата извикува  „убиец, убиец“ маскирани мажи ја влечеа градоначалничката боса низ улиците до мостот. Таму, ја натераа да клекне , и ја исекле косата и ја обоиле во црвена боја. Портоа  ја принудија да потпише писмо со оставка.

Ова е последен во низата насилни судири меѓу приврзаниците на владата и противниците , по контроверзните претседателски избори.

Најмалку три лица досега загинаа во протестите во главниот град Ла Паз.