fbpx
вто. Мај 26th, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Спасовски: „Видеонадзорот на улиците во Скопје не се камери за казнување во сообраќајот, туку само за надзор“

Камерите од видеонадзорот во градот не се за казнување, туку тие до пред две-три години беа користени од Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), рече вечерва министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во интервју на Канал 5.

  • Видеонадзорот на улиците во Скопје не се камери за казнување во сообраќајот, туку само за надзор. Во 2017 години тој систем бил користен исклучиво од УБК, а сега откако е создадена правна рамка, видеонадзорот е комплетно во служба на јавната безбедност. Тој систем треба да се надогради и ќе вклучи камери за сообраќајните прекршоци со што ќе се избегне човечкиот фактор и селективноста. Секој кој ќе направи прекршок ќе знае дека ќе мора да одговара за тоа, рече Спасовски.