чет. Дек 12th, 2019

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Уапсен македонски државјанин кој во име на ИСИС подготвувал терористички напад во Германија

Германската полиција притвори двајца турски и еден македонски државјанин кои се сомничат за поврзаност со џихадистичката организација Исламска државапод, пренесуваат турски медиуми .

Тројца уапсени се на возраст од 21, 22 и 24 години, и како што се препоставува, планирале да извршат терористички напад во западниот дел од Германија со употреба на огнено оружје и експлозив.

Главниот осомничен, 24-годишен германски државјанин со македонско потекло и според истрагата ги купил супстанциите потребни за изработка на бомби и исто така се обидел да купи пиштоли. Другите двајца осомничени се турски државјани.

Во операцијата за апсење на осомнитечните биле ангажирани околу 170 припадници на германските безбедносни служби.

фото: rt.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com