fbpx
саб. Јул 11th, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

(ВИДЕО) Ограбен полициски музеј во Германија

Музејот “Štazija” –  во  Берлин – Германија минатата ноќ  бил ограбен , сооштија денеска властите. Крадците влегле низ прозорецот на музејот, скршиле кеколку стакла од витрините и украле медаљи и накит, се наведува во полициското соопштение.

Не се знае во колку часот бил извршен грабежот, затоа што кражбара била откриена рано утрово од страна на полициски службеник.

Минатиот понеделник ограбен е и музејот „Зелен Трезор“ во Дрезден, од каде крадците одзеле предмети со непроценлива вредост од 18 век. Наградата од 500.000 евра се нуди за било какви информации за грабежот во Дрезден.

 

извор:Ало.рс