fbpx
чет. Окт 1st, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

ВИДЕО: Трае спасувачката драма во Нов Зеланд по ерупцијата на вулканот, објавена снимка

Вистинска драма се одвива на островот Нов Зеланд. На „јутуб“ е објавено видео како туристи кои се преврзуваат со пловно возило се вознемирени од ерупцијата на вулканот, а морнарот ги повикува да влезат внатре. Неколку лица се прогласени за исчезнати, има повредени, но и пет загинати лица.

Вулканот еруптирал во моментот кога 50-тина туристи биле влезени во кратерот, кои биле во посета на ова туристичко место. 23-ца туристи се спасени, но операцијата за спасување е отежната поради условите. Во моментов, на полицијата и помага и војската на Нов Зеланд.