fbpx
сре. Мај 20th, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

(ВИДЕО) Милиони луѓе евакуирани во Индија и Бангладеш поради супер циклон

A Cyclone Preparedness Programme (CPP) volunteer uses a megaphone to urge residents to evacuate to shelters ahead of the expected landfall of cyclone Amphan in Khulna on May 19, 2020. - India and Bangladesh began evacuating more than two million people May 18 as a cyclone barrelled towards their coasts, with officials racing to ready extra shelters amid fears of coronavirus contagion in cramped refuges. (Photo by Kazi Shanto / AFP)

Обилни дождови и ветрови ги погодија двете источно индиски сојузни држави и делови на Бангладеш неколку часа пред да се појави моќен циклон. Спасувачките тимови евакуираа милиони жители.  Надлежните за катастрофи навеле дека со огромни напори од крајбрежните подрачја евакуирале околу два милиони луѓе. Одделот за временска прогноза во Индија соопшти дека циклонот би требало да ослабне во екстремно силна циклонска бура.

Луѓето се плашат да одат во засолништата да не се заразат со коронавирус.

фото: DispatchLIVE