fbpx
пет. Авг 7th, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Бошкоски му се спротистави на Мијалков

По интервјуто на Сашо Мијалков за Плусинфо, партијата Обединети за Македонија чиј лидер е Љубе Бошкоски упати реакција во која го обвини поранешниот шеф на УБК и екс-висок функционер во ВМРО-ДПМНЕ, дека заедно со неговиот братучед Никол Груевски ја уништиле ВМРО-ДПМНЕ.

„Нашата реакција е со цел, во старт да се пресечат обидите да се минимизира победата на двоецот Георгиевски – Бошкоски, кои се синоним за очувување на вмровската идеја, и кои и во 2016-та, и на последните избори, ја поразија политиката која ја всадија токму тој со неговиот братучед, за кои има отворени серозни обвиненија за криминал и злоупотреба на функција. Како партија, со целосна одговорност, тврдиме дека претходното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, предводено од Груевски и Мијалков, ја уништија ВМРО-ДПМНЕ со нивните антидржавни дејствувања“,

се вели во реакцијата на Обединети за Македонија.