Свет

Два силни потреси за 15 минути во Индонезија

Во силниот земјотрес и цунамито кои го погодија индонезискиот остров Сулавеси животот го изгубиија најмалку 1234 луѓе.

Најновиот биланс денес го соопшти портпаролот на националната агенција за катастрофи, Сутопо Пурво Нугрохо. Нугрохо изјавил дека 799 луѓе се тешко повредени, а се очекува бројот на жртвите се уште да се зголемува.

Во утринските часови два земјотреса се регистрирани во близина на источниот индонезиски остров Сумба, но не постои опасност од цунами. Америчкиот геолошки институт објави дека првиот земјотрес бил со јачина од 5,9 степени според Рихтер, а вториот по 15 минути, со јачина од 6 степени.

Според државната новинска агенција Антара досега само еден мост е оштетен и нема извештај за друга причинета материјална штета.

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток