Свет

Силно невреме предизвика поплави на Хвар

Силно невреме со обилни врнежи вчера го погоди хрватскиот остров Хвар.

Posted by Ana Dujmović on Tuesday, October 2, 2018

Поплавени биле голем број на куќи. До 22 часот хрватските пожарникари имале 15 интервенции за испумпување вода од подрумите, апартманите и угостителските објекти, а исто така паднал ѕид од хотелот Амфора, пренесуваат хрватските медиуми.

Невремето донело кал и камења на патиштата, а во морето се формирала природна појава слична на торнадо.

Најмногу дожд паднало во периодот од 17 до 20 часот, околу 100 литри на метар квадратен.

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток