Скопје

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО) Расрчена мачка среде Драчево, на улицата испишани сатанистички симболи

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ објави фотографии на социјалните мрежи од распарчено маче и сатанистички пораки напишани на улица во Драчево.

„Секта или умоболно изживување – сатанистички симболи и искасапено маче среде текст што го слави сатаната на улица во Драчево. На фотографија направена утрово во Драчево, која ни ја испратија згрозени и уплашени граѓани, се гледа раскомадано маче – телото на мачето е буквално пресечено на пола – поставено на улица среде сатанистички симболи и латински текст ‘слава му на сатаната'(аd majorem sathanas gloriam ) и ‘врати на пеколот, отворете се’ (zazas, zazas, nasatanada zazas). Оваа слика е затекната на тротоар на автобуската станица во Драчево“, објавија од Здружението.

Од таму велат до сега немаат сретнато ваква морбидност и ги повикуваат сите кои имаат какви било сознанија за овој случај веднаш да пријават во полиција или да го контактираат здружението.

„Сите науки кои го толкуваат човековото однесување укажуваат дека ваква бруталност може да ја стори само садист, психопат и социопат со изразени манијакални способности и како таков не претставува опасност само по животните туку по секое живо суштество. Доколку станува збор за сатанистичка секта, феноменот е уште посериозен затоа што тенденциите на сектите се да инволвираат што повеќе животни и/или луѓе како ритуални жртви. Институциите мора да истражат дали на ова место во Драчево имало камери што можеле да го снимат сторителот и дали има сатанистички секти во Скопје и Македонија. Особено што по објавувањето на оваа фотографија повеќе граѓани нè информираат дека истиот текст е виден и на ѕидот на детска градинка во Тавталиџе, како и на ѕид на зграда во центарот на Скопје“, велат од „Анима мунди“.

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток